понедельник, 24 ноября 2014 г.

Конспект бінарного уроку Українська мова – трудове навчання



Відділ освіти Бердянської райдержадміністрації


Конспект бінарного уроку
Українська мова – трудове навчання

Твір-опис процесу праці
за власним спостереженням

                                                                                                                              урок підготували:
Буркут І. В. УЧИТЕЛЬ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ
Новак І. І.  УЧИТЕЛЬ ТРУДОВОГО НАВЧАННЯ






                                           

ТЕМА: Твір-опис процесу праці за власним спостереженням
                                                        Мета: навчити дітей будувати опис процесу праці за власним спостереженням, удосконалювати навички будувати сюжет, вміло вплітаючи позасюжетні елементи,  розвивати різні види пам’яті, уяву, нестандартне мислення, користуватися інструкціями, використовувати на уроці мови знання і вміння, набуті на уроках трудового навчання
                                                        Обладнання: підручники з мови, відеосюжети, продукти для приготування бутербродів, спецодяг, інструкції по приготуванню бутербродів, посуд, інвентар
                                                        Тип уроку: бінарний
Хід уроку
                  Звучить пісня М. Шаїнського «Вместе весело шагать».
                   Дорогі діти, скажіть, будь ласка, що дарує вам пісня? (радість). Хотілося б , щоб робота, яку нам слід виконати на сьогоднішньому уроці, також принесла нам радість. Спочатку перевіримо вашу увагу. У пісні звучав математичний приклад, який можна записати тільки словами. Хто може назвати ці цікаві математичні приклади. ( раз дощечка + два дощечка = будет лесенка; раз словечко + два словечко = будет песенка, раз дождинка + два дождинка = будет радуга). А хто з вас може намалювати цей приклад?
                   Тепер виконаємо ще один подібний вираз:  Урок+ урок+ урок=? (навчальний процес). Чим є навчальний процес для учня? ( роботою, видом діяльності).  А урок – це краплинка  НП .
                   Науково-технічний прогрес ХХІ століття працює над удосконаленням технічних новинок у бік їх компактного зменшення. Спробуємо і ми скоротити навчальний процес, використовуючи прийом «два в одному» або «кілька в одному». Уроки музики, трудового навчання, математики, української мови легко можна поєднати в один бінарний урок, на якому ви усі присутні. З чого починається навчальний процес ми з’ясували, а тепер слід з’ясувати, з чого починається новий трудовий день. (Зі сніданку). Так, а найкращий сніданок  це… вам підкаже уривок з мультфільму « Троє із простоквашено».  Так, це бутерброд. Проте , щоб відбувся процес снідання, необхідний ще один процес – приготування. До того ж із переглянутого сюжету ви зрозуміли, що можуть бути помилки у процесі споживання  їжі, то у процесі приготування теж важливо не допускати помилок.
Відеосюжет «Готуємо бутерброди».
Оскільки на уроці присутні представники двох поколінь, то спробуємо позмагатися. Виконаємо одне завдання різними способами :  представники учнів ХХ століття (вчителі)  будуть користуватися засобом з їхнього часу (словниками-книгами), а представники учнів ХХІ століття засобом ХХІ століття ( Інтернет-ресурсами – електронними словниками). Знайдіть лексичне значення слова бутерброд, інгредієнт.
                   Мета нашого уроку полягає у тому, щоб ви навчилися писати твір-опис за власним спостереженням. Попередній відеосюжет  надав можливість спостерігати процес, але для того, щоб зробити опис, тепер необхідно зробити переклад та відновити послідовність виконання. Чи легко вам це буде зробити? Звичайно, ні, адже ви не були попереджені про те, яке завдання перед вами стоїть. До того ж будь-яку діяльність можна :  
Будь-яку діяльність можна
СПОСТЕРІГАТИ
ВИКОНУВАТИ
ДОСЛІДЖУВАТИ
ОПИСУВАТИ
 





Спостерігати і описувати буде кожен із вас, але дехто уже попрацював. Досліджувала  історію виникнення бутербродів Петровська Аліна. Їй слово.
Бутербродами називають шматочки хліба з покладеними на них різними продуктами . Бутерброди – це закуска , яку можна споживати на сніданок , обід , полудень та вечерю . Їх подають як окрему страву , а також , поєднуючи з іншими ( супом , бульйоном, чаєм   тощо ). Бутерброди дуже зручні в дорозі чи поході .
Існує велика кількість різноманітних бутербродів . За температурою подавання бутерброди  бувають гарячі й холодні , на смак - солоні , гострі  і солодкі . Залежно від форми бутербродів їх поділяють на :
-         відкриті , коли  начинка розміщена зверху на шматочку хліба ,
-         закриті ( сандвічі ), у яких  начинка  міститься між шматочками хліба чи булки ,
-         закусочні ( канапе) , маленьких розмірів , прикрашені.
   Якщо на шматочку хліба розміщений один продукт – це простий бутерброд, якщо кілька різних продуктів – це складний бутерброд .
   Харчова цінність бутербродів залежить від використаних продуктів : м’ясні , рибні , молочні продукти , яйця , овочі  , фрукти .
   Основою бутербродів є хліб  або хлібобулочні вироби – батони , булки , рогалики .
  Продукти для бутербродів слід правильно добирати за смаком .
   Для оформлення  бутербродів використовують тертий сир , яйце , зелень , овочі .
Оформлювати бутерброди слід так , щоб їх зручно було їсти .
Для розкладання бутербродів використовують блюда , підставні тарілки .
Під час подрібнення продуктів слід додержувати правил безпечної праці та санітарно-гігієнічних вимог .
 Урок трудового навчання. А тепер в ефірі прямий репортаж зі шкільного життя .  Учениця готує бутерброди і коментує процес праці.
Приступаємо до виготовлення бутербродів .  Працюємо відповідно до технологічної карти .
1.      Готую робоче місце та  одягаю фартух.
2.     Нарізаю хліб на скибки   товщиною 1 см .
3.     Нарізаю кубиками ковбасу – 2 мм. 
4.     Нарізаю кубиками сир  - 2 мм.
5.      Нарізаю кубиками варене яйце – 2 мм.
6.     Ковбасу , сир , яйце  кладу в миску та перемішую,  додаючи майонез.
7.     Для кращого естетичного вигляду можна використати листя салату , що ми зараз і зробимо .
8.     На листки салату  викладаю шматочки хліба  і ложкою  кладу  асорті. Продукти на бутерброді мають повністю покривати шматок хліба , а не звисати з нього .
9.     Прикрашаю бутерброд зеленню  та шматочками солоного огірка . Оформлення бутербродів повинно бути  таким , щоб бутерброд було зручно їсти .
10.                        Смачного .
                   Окрім того, що усі ви  спостерігали процес виготовлення бутербродів, ви ще отримали  технологічні картки по приготуванню бутербродів. Тепер можна приступити до виконання головного завдання. Та ще одне попередження . Що  відмінного між технологічною карткою і твором-описом? Твір-опис має сюжет, картка – стислий опис послідовності виконання. Пам’ятайте про ці особливості і приступайте до виконання роботи.
                   Залишається підібрати сюжет для твору. Обговорення варіантів сюжету. Написання твору.

           

Звертання. Розділові знаки при звертанні.



Тема: Звертання. Розділові знаки при звертанні.
Мета: дати поняття про звертання,  формувати уміння визначати звертання у реченнях, правильно інтонувати речення із звертаннями, розрізняти поширені і непоширені звертання, вживати звертання в усному і писемному мовленні, розвивати логічне мислення, емоційну сферу учнів, дослідити використання звертань у різних стилях мовлення.
Виховна мета: виховувати в учнів уміння проявляти ввічливість, відчувати почуття інших людей.
Тип: урок-експеримент, урок-дослідження
Обладнання: підручник, презентація, відеосюжет, ляльки, схеми
Хід уроку
І. Підготовка до сприйняття нового матеріалу
 Відеосюжет (Дорогі діти, перш ніж я зайду до  класу, прошу прослухати коротеньке оголошення. Сьогодні на уроці дозволяється сміятися, якщо вам  смішно, дивуватися, якщо вам дивно, виражати інші емоції і, звичайно, бути уважними та активними. Домовилися? Я не чую…)
(занадто заклопотана, байдужа до дітей , мимохідь вітаюся)
-          Добрий день. Щось не так (сама до себе, виходжу з класу).
-         Добрий день, діти! (знову виходжу з класу). Спробую ще інакше.
-         Добрий день, дорогі діти! Доброго дня, шановні гості!
Щойно ви стали свідками цікавого експерименту. Підведемо його результати. Скажіть мені , будь ласка, що спільного і відмінного ви помітили у цих трьох ситуаціях?
А я хочу сказати про свої висновки. Спершу ви були байдужі, потім – зосереджені, і ,насамкінець, задоволені!
Тому мені б дуже хотілося, щоб ви зберегли цей настрій до кінця уроку. І, як ви вже здогадалися, мова сьогодні піде про звертання
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
Спробуємо прослідкувати це мовне явище через призму  стилів мовлення та різних видів мистецтва. Починаємо роботу і спочатку  запитання на повторення:
ü Які ви знаєте стилі мовлення?
ü Які ви знаєте види мистецтв?
      Спробуйте, дорогі діти,  пригадати, з чого починається ваш день?
      А чим ваш день найчастіше закінчується?
Ну, а що буває протягом дня, ми спробуємо зараз підглянути… (відеосюжет)
ІІІ. Формування умінь і навичок
Який стиль мовлення ілюструє даний діалог?
Чи були використані у діалозі звертання? Записуємо у ліву колонку.
 Як ви вважаєте, що почувала Таня, коли Денис вперше до неї звернувся. Яка народна приказка може передати її почуття. ( Гостре словечко коле сердечко)
Мудра порада слайд № 7
Чи згодні ви примінити цю пораду?
Я хочу в цьому переконатися, тому пропоную наступний  експеримент. Потрібно три добровольця.  Кожен отримує картку із завданням.
Гра «Чарівник»
*    Хлопчик –зв’язківець. Твоє завдання зачинити двері, після того , як один учасник вийде і потім його за нашим проханням запросити.
*    Чарівник . Спочатку вийти за двері, а після запрошення отримати завдання.
*    Завдання для учениці. Назви, будь ласка, як ти хотіла, щоб тебе називали.
*    Завдання чарівника. Спробуй звернутися до Аліни так, як вона б того хотіла
Запис поширених звертань у праву колонку
А тепер – скринька. Як ви думаєте, що в ній? Ні,  я хочу вас пригостити. Дістаю гниле яблуко. Хто хотів би отримати такого гостинця? Ніхто? Тоді ось цей,  хто б хотів? (Дістаю виноград ) Уявіть собі,  і яблуко, і ці бубочки – це слова, які ми говоримо. Отже якими вони можуть бути? Гнилими і солодкими. Ще одна порада. Слайд № 8
А тепер відправимося у подорож у часі. Зазирнемо в майбутнє.
Слайд №  9 (машина часу)
Діти, рік назад на відкритому уроці я пригощала вас виноградом. Чи не могли б ви пригадати , який він був на смак?
 Я була впевнена, що вам він сподобався. Тому все, що тоді залишилося,  я приховала і тепер знову хочу вас пригостити. Хочете скуштувати? Чому? А доведеться… (дістаю родзинки). Тож, дорогі  шестикласники, запам’ятайте, що солодкі слова ніколи не стануть гіркими, з часом вони можуть стати ще солодшими.
 Повертаємося  у свій час.
Робота в зошитах
Дорогі діти, ніколи не забувайте про мудрі поради.
Ви отримували завдання повторити казку «Колобок». Коротка інсценізація.
Цю казку ми повторили іще з однією метою. Я помітила, що діти забувають схему речень із звертаннями. Тому цей персонаж буде підказкою.
Розглядаємо схеми.
За якою схемою будували речення ті персонажі, які зверталися до колобка? За першою.
Найчастіше казки розповідали, щоб дитина заснула.  Засипають діти і під колискові пісні. (звучить колискова)
-         Діти, поміркуйте і дайте відповідь на запитання: « Чи можна звертатися до неживих предметів?»
Завдання
Прочитайте речення. Перебудуйте їх так, щоб підмети стали звертаннями. Які речення за метою висловлювання ви утворили.
·        Книга – джерело знань.
·        Весна-красна природу пробуджає і людей всіх звеселяє.

Ø Перегляньте ще один сюжет і побудуйте речення, використавши риторичне звертання.
 Далі розглянемо картину художника   І. Рєпіна  «Запорожці пишуть листа турецькому султану».
-          Як ви думаєте з чого вони почали?
-         Зразком якого стилю мовлення є офіційне листування сьогодні?
-         А хто з вас знає, який лист найбільший, і хто його написав? (Це – Біблія.)
-         Зразком якого стилю мовлення є ця книга?
Перегляньте цитати, виберіть речення із поширеними звертаннями.
ІV.     Домашнє завдання
Гра «Хамелеон»
Умови . Ви постійно змінюєтеся. То ви мої сусіди, то ви мої колеги, то ви мої учні
Завдання. Побудуйте речення про мене, кожного разу використовуючи нове звертання (повторювати не можна) в залежності від того , ким ви мені доводитеся.
Ø Ви мої учні
Ø Ви мої колеги
Ø Ви мої сусіди
Ø Ви мої онуки
Ø Ви автовідповідачі  мобільного зв’язку
Підсумок уроку

Узагальнення і систематизація знань по темі «Іменник»



Тема:   Узагальнення і систематизація знань по темі «Іменник»
Мета:  систематизація знань по темі «Іменник», узагальнити матеріал і          перевірити рівень його засвоєння, розвивати нестандартне мислення, вдосконалювати уміння учнів приміняти знання в іграх; виховувати любов до рідної мови
Тип уроку: урок-гра-круїз
(На фоні відеозапису морського прибою)
А мова, як море…Так один поет порівняв нашу мову з цим дивовижним витвором природи – морем.
-           Діти, скажіть, будь ласка, як називається художній засіб, використаний у вислові : « А мова, як море»?
(відповідають учні)
-          Молодці. А тепер давайте пригадаємо, що ж таке порівняння.
-          Яку ж спільну ознаку автор помітив між морем і мовою? (відповіді учнів). А щоб точніше зрозуміти – тримайте підказку: я пропоную вам уявити іще одне дивовижне і по-своєму чарівне море, яке описав у своїй творчості видатний український письменник І. Нечуй-Левицький.

 ( слайд №2 )
 портрет     І. Нечуя-Левицького і цитата: «Понад самим берегом в’ється  в траві стежка через усе село. Підеш тією стежкою, глянеш кругом себе і скрізь побачиш зеленне-зелене море верб, садків, конопель, кукурудзи та густої осоки…»

-          Діти, яким словом можна замінити іменник море у словосполученні «море верб» ? ( багато ) Отож багатство, краса, велич -  ось ті спільні ознаки, які так просто помітили письменники між мовою і морем, чи навіть морем зелені. Але ж є ще одне дивовижне море. Море, яким ми пливемо щодня. А кожен новий урок – це нова тиха і неповторна гавань у морі… ( діти продовжують) знань. Добре. То ж тепер вам і загадку буде нескладно відгадати: «У якому морі не можна потонути?». Так, у морі знань!
 Саме тепер слід почати сьогоднішній круїз, а здійснимо ми його відомим нам курсом – ми знову завітаємо до добре знайомої гавані «Іменник» і пригадаємо усі правили, за якими в ній живуть. Тому у зошитах слід зробити перші записи, як це роблять щоразу капітани морських суден.
 А епіграфом уроку візьмемо слова Миколи Бажана: «Священне море мови омиває затоки розуму й любові береги».

 (Слайд №3 портрет Миколи Бажана і епіграф уроку)

 Крім того, хотілося б нагадати, що на кожному кораблі є рятувальники. Той, хто добре засвоїв  правила, зможе допомогти товаришам у біді. То ж рушаймо!  А вирушимо ми трьома шлюпками з дуже гарними назвами
1)      море (капітану вручається синій галстук) ;
2)      море зелені (капітану вручається зелений галстук);
3)      море знань (капітану вручається червоний галстук).
 А щоб наша подорож не була нудною, давайте у гру пограємо. Вона усім вам добре знайома, і називається вона «Третій зайвий». Учні називають слово, яке вважають зайвим і аргументують свою відповідь. (групи отримують картки, перевірка через слайди).

Завдання  для І групи:
1)      моряк, штурман, острів;
2)      дельфін, штурвал, компас

 Завдання  для І І групи:
1)      кенгуру, цунамі, шторм;
2)      Токіо, фламінго, пароплав


 Завдання  для І І І групи:
1)      Європа, лайнер, Крим;
2)      криголам, яхта, Італія
 
  Слайд
  Словникова робота ( лексичне значення слова цунамі)

 Робота біля дошки.
 Визначити відмінки іменників у реченні.
 Якби море було  чорнилом, то швидше висохло  б море, ніж слова. (І. Ви-хованець)



Слайд №7     Гра «Сортування»
 Із вірша учениці 8 класу  Рахуби Катерини «Синє море» випишіть:
1         група – іменники 1 та 4 відміни;
2         група – іменники 2 та 4 відміни;
3         групи – іменники 3 та 4 відміни
 Вірш  «Синєє море»

 Синєє море піниться,
 Ніби про щось шепоче.
 Білая хвиля міниться
 Дивними барвами ночі.

 Та  море не може сказати,
 Соромлячись все вагається.
 Не кожному честь дано знати
 Від чого у хвиль серце крається.

 Вже вдосвіта чайка завмерла,
 Вдивляючись в далеч синю,
 А хвилі біжать навперейми,
 Гойдаючи сумно піну.

 Чому ж це так важко море
 Об берег нудьгу розбиває.
 Та схоже, що в моря горе,
 Таке, як в людей буває.

 Орфографічна хвилинка. Гра «Допоможіть потопаючим».
 Коли лунає сигнал SОS, слід поспішати на допомогу. Перед вами такий сигнал (корегування тексту)
 Слайд  № 8
 Пише вам моряк не вдаха
 (ще у школі дав я маху).
 Мріяв пів світу побачити,
 синім морем поплавати.
 І от результат: з курсу збився,
 На острові пустому опинився.
  Тут є лише якісь пташки.
 Вони похожі на колібрів
  Такі ж маленькі й неважкі,
 Бо дуже дрібного калібру.
 У вчителя Ірини Валєровни
 Прошу вибачення, що був неуком.
 До-по-мо-о-о-жі-і-ть!!!
 Встановіть, яких правил не засвоїв у школі цей горе-моряк.

 Випереджаюче завдання. Гра «Відгадай задумане».
 Кожна група підготувала загадку про певну граматичну категорію іменника чи орфограму. Дістають чарівні скриньки чи чарівні конверти.

 1 група із скриньки дістає диск, пенал, кактус ( задумано - 2 відміна)

 2 група із скриньки дістає пів’яблука, півцукерки, півбублика
 ( орфограма  пів-  з іменниками)

 3 група із конверта дістає кілька фото вчителів (відповіді – правопис імен по батькові)

 Слайд  № 9 Підсумок уроку  
 Незакінчене речення: «Я добре засвоїв, що…»
 Оцінки за урок
 Домашнє завдання: підготуватися до контрольної роботи, написати твір-мініатюру «Іменник- вірний друг».